LÂPSEKİ İLÇESİ 15 TEMMUZ DEMOKRASİ ve MİLLİ BİRLİK GÜNÜ PROGRAMINA İLİŞKİN ESASLAR
 
 
11 Temmuz 2018 Çarşamba
 
 1. Belirlenen program dâhilinde görevlendirilen kamu görevlilerince Şehit yakınları ve Şehit kabirleri ziyaret edilecektir. Lâpseki Müftülüğünce kabir ziyaretleri için din görevlisi görevlendirilecektir. Ziyaretler esnasında şehit ailelerine götürülecek çiçek vb hediye ile şehit kabirlerine bırakılacak çiçekler Lâpseki, Çardak ve Umurbey Belediye Başkanlıklarınca temin edilecektir.
 
 
 
12 Temmuz 2018 Perşembe
 
 1. Belirlenen program dâhilinde görevlendirilen kamu görevlilerince Şehit yakınları ve Şehit kabirleri ziyaret edilecektir. Lâpseki Müftülüğünce kabir ziyaretleri için din görevlisi görevlendirilecektir. Ziyaretler esnasında şehit ailelerine götürülecek çiçek vb hediye ile şehit kabirlerine bırakılacak çiçekler Lâpseki, Çardak ve Umurbey Belediye Başkanlıklarınca temin edilecektir.
 2. Lâpseki Hükümet Konağında “15 Temmuz Gecesi Türkiye” Konulu Fotoğraf Sergisi düzenlenecektir. Sergi açılışı 10.00 da yapılacaktır. Sergide yer alacak fotoğraflar, 15 Temmuz darbe girişimi gecesinde çekilen fotoğraflar arasından, İlçe Milli Eğitim Müdürü Ferhat YILMAZ ve Lâpseki Belediyesi Halkla İlişkiler Müdürü Murat ÖZTÜRK tarafından seçilecektir. Serginin hazırlanması, açılışı ve sunulmasıyla ilgili hazırlıklar İlçe Yazı İşleri Müdürü Hasan KARA ve Lâpseki Belediyesi Halkla İlişkiler Müdürü Murat ÖZTÜRK tarafından yürütülecektir.
 
 
13 Temmuz 2018 Cuma
 
 1. Belirlenen program dâhilinde görevlendirilen kamu görevlilerince Şehit yakınları ve Şehit kabirleri ziyaret edilecektir. Lâpseki Müftülüğünce kabir ziyaretleri için din görevlisi görevlendirilecektir. Ziyaretler esnasında şehit ailelerine götürülecek çiçek vb hediye ile şehit kabirlerine bırakılacak çiçekler Lâpseki, Çardak ve Umurbey Belediye Başkanlıklarınca temin edilecektir.
 2. Lâpseki Hükümet Konağında “15 Temmuz Gecesi ve Demokrasi Nöbetlerinde Lâpseki” Konulu Fotoğraf Sergisi düzenlenecektir. Sergi açılışı 10.00 da yapılacaktır. Sergide yer alacak fotoğraflar, 15 Temmuz darbe girişimi gecesi ve demokrasi nöbetleri süresince çekilen fotoğraflar arasından, İlçe Milli Eğitim Müdürü Ferhat YILMAZ ve Lâpseki Belediyesi Halkla İlişkiler Müdürü Murat ÖZTÜRK tarafından seçilecektir. Serginin hazırlanması, açılışı ve sunulmasıyla ilgili hazırlıklar İlçe Yazı İşleri Müdürü Hasan KARA ve Lâpseki Belediyesi Halkla İlişkiler Müdürü Murat ÖZTÜRK tarafından yürütülecektir.
 3. Lâpseki Müftülüğü koordinesinde, tüm camilerimizde, Cuma namazı öncesinde, okunan hatmi şeriflerin duası yapılacaktır.
 
 
 
15 Temmuz 2018 Pazar
 
 1. Saat 11.00’da Lâpseki Şehitliği ziyaret edilecektir. Ziyaret programı Lâpseki Müftüsü İbrahim SEZGİN ve Lâpseki Belediyesi Halkla İlişkiler Müdürü Murat ÖZTÜRK koordinesinde yapılacaktır. Şehitlikte kullanılacak ses sistemi ve Kürsü, Şehitliklere bırakılacak karanfil ve üç adet buket Lâpseki Belediye Başkanlığınca sağlanacaktır. Programa Sivil Toplum Kuruluşlarının katılımı Kaymakamlık Yazı İşleri Müdürlüğünde görevli V.H.K.İ. Seçkin ÖZTÜRK ve Lâpseki Belediyesi Halkla İlişkiler Müdürü Murat ÖZTÜRK tarafından, katılımcıların şehitliklere ulaşımı Lâpseki Belediyesi garaj amiri Hüseyin TÜRKER tarafından organize edilecektir. Program sunucusu İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından öğretmenler arasından görevlendirilecektir. Programda saygı duruşu yapılacak İstiklal marşı söylenecek, Lâpseki Kaymakamlığı, Lâpseki Belediye Başkanlığı ve Garnizon Komutanlığı çelenkleri anıta sunulacaktır. Çelenklerin hazır bulunmalarından ilgili kurumlar sorumlu olacaktır.
 2. Saat 12.00’da Çardak Şehitliği ziyaret edilecektir.  Ziyaret programı Lâpseki Müftüsü İbrahim SEZGİN koordinesinde, Çardak Belediye Başkanlığınca yapılacaktır. Şehitlikte kullanılacak ses sistemi ve Kürsü, Şehitliklere bırakılacak karanfil ve üç adet buket Çardak Belediye Başkanlığınca sağlanacaktır. Programa Sivil Toplum Kuruluşlarının katılımı Kaymakamlık Yazı İşleri Müdürlüğünde görevli V.H.K.İ. Seçkin ÖZTÜRK ve Çardak Belediyesi Yazı İşleri Müdürü Ergün GÜL tarafından, Lâpseki’den katılacak katılımcıların şehitliklere ulaşımı Lâpseki Belediyesi garaj amiri Hüseyin TÜRKER tarafından organize edilecektir.
 3. 15 Temmuz Pazar günü öğlen namazını müteakip İlçemiz Merkez Gazi Süleyman Paşa Camiinde, Çardak Beldemizde Gazi Yakup Bey Camiinde ve Umurbey Beldemizde Gazi Hüdavendigar Camiinde Lâpseki Müftülüğü sorumluluğunda şehitlerimizin ruhu için Mevlid-i Şerif okutulacaktır. Mevlid-i Şerif programını müteakip pilav ve ayran ikramı yapılacaktır. İkramların temini ve dağıtımı Lâpseki Belediyesi, Umurbey Belediyesi ve Çardak Belediyesi tarafından sağlanacaktır.
 4. Lâpseki Belediyesi organizesinde, Saat 20.00 İtibariyle Halk Pazar Meydanında toplanmaya başlayacaktır.
 5. Milli Birlik yürüyüşü başlayıncaya kadar alanda toplanan halka Lâpseki Belediyesince temin edilecek Mehter Takımınca Mehter Marşları sunulacaktır. Alanda yapılacak etkinlikler, halka bayrak dağıtımı, ses sistemi ve yansı kurulumu Lâpseki Belediyesi Halkla İlişkiler Müdürü Murat ÖZTÜRK sorumluluğunda yapılacaktır.
 6. Lâpseki Belediyesi organizesinde, Saat 21.30 itibariyle mehter takımı eşliğinde Milli Birlik yürüyüşü yapılarak, Pazar Meydanı, Eski Sanayi, Köprübaşı, Emniyet Müdürlüğü, Pazar Meydanı, Lâpseki Kaymakamlığı, İskele Meydanı güzergâhı takip edilerek 15 Temmuz Şehitler Parkı alanına geçilecektir.
 7. Lâpseki Müftüsü İbrahim SEZGİN, sorumluluğunda Şehitlerimizin ruhlarına Kur’an-ı Kerim tilaveti ve dua yapılacaktır.
 8. Daha sonra yapılacak programda Kaymakamımıza ve Belediye Başkanlarına konuşma yapmaları için söz verilecektir.
 9. Kaymakamlık Yazı İşleri Müdürlüğü organizesinde 15 Temmuz Şehitler Parkına anı defteri konulacak Halkımızın duygu ve düşüncelerini paylaşmaları sağlanacaktır. Anı defteri, anı defterinin konacağı kürsü ve kürsü arkası için fon Lâpseki Belediyesince temin dilecektir. Anı defteri organizasyonundan Yazı İşleri Müdürü Hasan KARA sorumludur.
 10. Gece boyunca Sayın Cumhurbaşkanımız ve diğer Devlet Büyüklerimizin yapacakları konuşmalar 15 Temmuz Şehitler Parkında bulunanlara Led ekrandan canlı olarak sunulacaktır. Canlı yayınların takibi ve ekranına aktarılmasından Lâpseki Belediye Başkanlığından Fahrettin YILDIZ ve Samet ÖZDEMİR sorumlu olacaktır.
 
16 Temmuz 2018 Pazartesi
 
 1. Lâpseki Müftülüğü koordinesinde saat 00.13 itibariyle tüm camilerimizden salalar okunacaktır.
 2. Lâpseki Belediyesi organizesinde Saat 02.37 Sayın Cumhurbaşkanımızın konuşması canlı olarak izlenecektir. Yayının takibi ve aktarılmasından Lâpseki Belediye Başkanlığından Fahrettin YILDIZ ve Samet ÖZDEMİR sorumlu olacaktır.
 
Diğer Hususlar:
 
 1. Alanda toplanan halkımıza, Lâpseki Belediyesi Sosyal Tesisisi-2’den çay, su ve lokma ikramı yapılacaktır. İkramlardan Lâpseki Belediyesi Lâpseki Hizmet Grupları A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa ARABACI ve Lâpseki Hizmet Grupları A.Ş. Personel Sorumlusu Sedat EROL sorumlu olacaktır.
 2. Belediyelerin koordinesinde, 11 Temmuz itibariyle başlamak üzere ikinci bir emre kadar, caddeler, resmi ve özel işyerleri Bayraklar ve 15 Temmuz Temalı afişlerle süslenecektir. 14 Temmuz akşamından itibaren 15 Temmuz 2018 günü için tüm Kamu Kurum ve Kuruluşları Türk bayraklarıyla donatılacak,  afiş ve bayrakların kontrolünden Lâpseki Yazı İşleri Müdürü Hasan KARA ve Yazı İşleri Müdürlüğü Şefi Gökhan KARS sorumludur.
 3. 15 Temmuzu, 16 Temmuza bağlayan gece salaların okunmasıyla tüm resmi binaların ışıkları açılacak ve ışıklar sabaha kadar açık kalacaktır. Işıkların kontrolünden Lâpseki Yazı İşleri Müdürü Hasan KARA ve Yazı İşleri Müdürlüğü Şefi Gökhan KARS sorumludur.
 4. 15 Temmuzu içine alan hafta boyunca Belediyelerimize ait barkovizyonlardan 15 Temmuz gecesi ilçemize ve ülkemizde yaşananlara ait videolar ve fotoğraflar sunulacaktır.
 5. Demokrasi nöbeti esnasında gerek sesli ve görüntülü yayın cihazlarından gerekse canlı olarak şiirler okunacaktır. Okunması ve yayınlanması düşünülen şiirler önceden Lâpseki İlçe Milli Eğitim Müdürü Ferhat YILMAZ’ın kontrolüne sunulacaktır.
 6. Hafta boyunca camilerimizde şehitlerimiz için Kur’an-ı Kerim Hatmi Şerifleri okunacaktır.
 7. 15 Temmuz Şehitler Parkında Kurulacak ses sistemi, www.15temmuzetkinlikleri.com sitesinde yayınlanan 13 Nolu sahne örneğine uygun sahne, internet bağlantısı ve Led ekranın temini, Mehter takımının temin edilmesi, Demokrasi nöbeti alanında görev yapacak sunucunun görevlendirilmesi,  15 Temmuz gecesi demokrasi nöbetine katılacak vatandaşlarımızın köylerden ilçe merkezine ulaşımlarının sağlanması, 15 Temmuza kadar sesli ve görüntülü yayın cihazlarından 15 Temmuz temalı yayın yapılması Lâpseki Belediye Başkanlığı sorumluluğundadır.
 8. 15 Temmuz gecesi demokrasi nöbetine katılacak vatandaşlarımızın köylerden ve belde merkezlerinden ilçe merkezine ulaşımlarının sağlanması Lâpseki, Çardak ve Umurbey Belediye Başkanlıkları sorumluluğunda yapılacaktır. Koordinasyonun sağlanması için İlçe Milli Eğitim Müdürü Ferhat YILMAZ Başkanlığında, İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Aydın Şafak KILIÇASLAN, Kaymakamlık Yazı İşleri Müdürlüğü Şefi Gökhan KARS ve belediyelerimizden görevlendirilecek birer kişiden oluşan bir komisyon oluşturulacaktır.
 9. UEDAŞ Lâpseki İşletme Şefliği tarafından 11 Temmuz 16 Temmuz tarihleri arasında elektrik kesintisi olmaması için gerekli tedbir alınacak, 15 Temmuzu 16 Temmuza bağlayan gece 15 Temmuz Şehitler Parkında jeneratör ve teknik personel bulundurulması sağlanacaktır. 
 10. Lâpseki İlçe Sağlık Müdürü Dr. Demet KELLECİ’nin koordinesinde, 15 Temmuz gecesi yapılacak Milli Birlik Yürüyüşü ve Demokrasi Nöbetleri esnasında oluşabilecek acil durumlar için, İlçe Sağlık Müdürlüğü ve Lâpseki Devlet hastanesi işbirliğinde, sağlık personeli ve ambulans görevlendirmesi yapılacak ve gerekli tedbirler alınacaktır.
 11. Kurumsal internet sitelerinde 15 Temmuzla alakalı Valilik, Kaymakamlık tarafından yayımlanacak duyurular yayımlanacak. 15 Temmuz temalı açılır pencere hakkında yönlendirme olması halinde internet sitelerine konulacaktır.
 12. 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü etkinlikleri kapsamında kullanılacak görsel ve kurumsal materyallerin www.15temmuzetkinlikleri.com internet adresinden temin edilecektir. Bunun dışında herhangi bir materyal kullanılmayacaktır. Yayımlanması planlanan görseller yayınlanmadan önce İlçe Olağanüstü Hal Bürosuna sunulacaktır.
 13. Gerekli güvelik önlemlerinin ve trafik tedbirlerinin alınması, kullanılan materyallerin www.15temmuz etkinlikleri.com internet adresinde bulunan kurumsal kimliğe uygun olup olmadığının denetlenmesi Lâpseki İlçe Emniyet Müdürlüğü ve Lâpseki İlçe Jandarma Komutanlığı sorumluluğunda icra edilecektir.