LÂPSEKİ’DE 15 TEMMUZ DEMOKRASİ VE MİLLİ BİRLİK GÜNÜ ETKİNLİKLERİ
 
İlçemizde 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü etkinlikleri, 11 Temmuz 2017 Salı günü yapılan Lâpseki Şehitliği ve Çardak Arıburnu Şehitliği ziyaretleriyle başladı. Aynı gün öğle namazını müteakip Lâpseki Gazi Süleyman Paşa Camii, Çardak Gazi Yakup Bey Camii ve Umurbey Gazi Hüdavendigâr Camiinde Mevlid-i Şerif okutuldu, yemek ikramı yapıldı. Hafta boyunca şehit aileleri ve şehit kabirleri ziyaret edildi.
 
12 Temmuz Çarşamba sabahı Gazi Süleyman Paşa Camiinde Sabah Namazı buluşması yapıldı. Namaz öncesinde ve sonrasında şehitlerimizin ruhlarına Kur’an-ı Kerim okundu ve dualar yapıldı.
 
13 Temmuz Perşembe günü Lâpseki Belediyesi ve Lâpseki Spor tarafından yürütülen yaz futbol okullarına, bu yıla özel “Milli Birlik Futbol Okulu” adı verilmesi sebebiyle, faaliyetlerin açılışı yapıldı. 15 Temmuz Şehitler Parkında “15 Temmuz Kalkışma Gecesi ve Demokrasi Nöbetlerinde Lâpseki” temalı fotoğraf sergisi düzenlendi.
 
14 Temmuz Cuma günü, Cuma namazı öncesi, tüm camilerimizde okunan hatmi şeriflerin duası yapıldı.  15 Temmuz Şehitler Parkında “15 Temmuz Kalkışma Gecesi Türkiye” temalı fotoğraf sergisi düzenlendi.
 
15 Temmuz Cumartesi günü, akşam namazı öncesinde 15 Temmuz Şehitler Parkında Mevlid-i Şerif okunarak demokrasi nöbetine başlandı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşımızın okunmasının ardından, Kur’an-ı Kerim Tilaveti ve dua yapıldı. Sayın Cumhurbaşkanımızın İstanbul’da ve Ankara’da yaptığı konuşmalar canlı olarak izlendi.
İl genelinde düzenlenen 15 Temmuz Demokrasi Şehitleri ve Gazilerini Anma Futbol Turnuvasına katılan Lâpseki Spor Küçükler Futbol takımına kupa ve madalyaları verildi. 3000 kişinin katılımıyla Milli Birlik Yürüyüşü yapıldı. Mehteran takımı gösterilerini sundu. Halkımızın 15 Temmuzla ilgili duygu ve düşünceleri tek bir anı defterinde toplandı. Lâpseki Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencileri Mahir Sina ŞAFAK ve Memnune KAŞIKÇI tarafından şiirler okundu.
Gece boyunca 15 Temmuz gecesi ve sonrasında ilçemizde ülkemizde yaşananlara ilişkin videolar ve slaytlar gösterildi.
Vatandaşlarımızın yoğun katılım gösterdiği programda, Umurbey Belediye Başkanı Sami YAVAŞ, Çardak Belediye Başkanı Basri ULAŞ, Milliyetçi Hareket Partisi İlçe Başkanı Hüseyin DOĞAN, Adalet ve Kalkınma Partisi İlçe Başkanı Halil ÖZER ve Lâpseki Belediye Başkanı Eyüp YILMAZ da söz alarak duygu ve düşüncelerini paylaştılar.
Kaymakamımız Tahir ŞAHİN tarafından konuşma yapıldı. Kaymakamımız Tahir ŞAHİN, “darbeye, silaha, haine, sadece imanıyla karşı duran değerli Lâpseki’liler” diye başladığı konuşmasının bir bölümünde “Ülkemize diz çöktüremediniz, diz çökmeyeceğiz. Bizi yolumuzdan çeviremeyeceksiniz. Bize bu vatanı dar etmeye çalışana, biz bu dünyayı dar edeceğiz” dedi.
Demokrasi nöbetimiz 16 Temmuz saat 24.00 itibariyle sona erdi. Lâpseki’li hemşerilerimize yaptığımız demokrasi nöbetine, tıpkı 15 Temmuz 2016 gecesi gösterdikleri duruşla katıldıkları için teşekkürlerimizi sunuyoruz.